Kalan Süre

Haberler

Ev dışı tüketim harcamaları en çok hangi alanda yapılıyor?

ETÜDER ve Ipsos tarafından ev dışı tüketime dair yapılan ölçümlemeler sonucunda ev dışı tüketim harcamalarının neredeyse yarısının restoranlar ve fast food mekanlarında yapıldığı görüldü.
 
ETÜDER ve Ipsos, yükselmekte olan bu tüketim trendi ve firmaların bu pazarı daha iyi tanıma ihtiyaçlarından yola çıkılarak Foodservice Monitor isimli düzenli bir araştırmayı hayata geçirdi. Tam ölçekli bir nokta taramasının ardından yılda 4 dönem boyunca devam edecek panel çalışmasıyla 86 ürün kategorisi için ev dışında tüketilen miktarı ve bu ürünlere harcanan parayı, ilgili üretici firmalar ve markaları için  dağıtım ve satış / tüketim performanslarını ölçmeye başladı.
 
Bu ölçümlemeden elde edilen ev dışı tüketime dair bazı bulgular şöyle:
 
Türkiye’de ev dışı tüketim pazarının toplam büyüklüğü cirosal olarak 50 milyar TL civarında. Bu büyüklük Amerika ev dışı tüketim pazarının 37’de birini, Avrupa ev dışı tüketim pazarının ise 29’da birini oluşturuyor.
 
Foodservice Monitor kapsamında ölçüm yapılan 7 il toplamı ise pazarın yaklaşık %65-70’ini oluşturmakta.
 
Kategoriler bazında 7 il toplamında ev dışı tüketim pazarının cirosal paylaşımına bakıldığında; gıda kategorilerinin pazarın neredeyse yarısını oluşturduğunu, kalan yarının ise sırasıyla %25 ile alkollü içecekler, %18 pay ile alkolsüz içecekler ve %7 pay ile temizlik kategorisinin olduğu görülüyor.
 
Kanal dağılımı bazında ise ev dışı tüketim harcamalarının neredeyse yarısını restoranlar ve fast food mekanları oluşturuyor.
 
İstanbul hiç şüphesiz bu 7 il içinde ev dışı tüketim harcamalarının da en yüksek olduğu il (toplam ev dışı tüketim harcamalarının %41’ini yapıyor).